Człowiek z sercem genetycznie zmodyfikowanej świni – udana operacja w USA

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/czlowiek-z-sercem-genetycznie-modyfikowanej-swini-udana-operacja-w-usa-1138274

Amerykańscy chirurdzy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland jako pierwsi na świecie z powodzeniem przeszczepili serce człowiekowi z genetycznie zmodyfikowanej świni – ogłosiła 10 stycznia amerykańska uczelnia. Była to ostatnia próba ratowania życia 57-letniego mężczyzny.

Uniwersytet podkreśla, że przeprowadzona w piątek, 7 stycznia, operacja udowodniła, że zwierzęce serce może nadal funkcjonować w człowieku bez natychmiastowego odrzucenia.

57-letni David Bennett, który otrzymał wieprzowe serce, wcześniej został uznany za niekwalifikującego się do przeszczepu ludzkiego serca. Obecnie jest ściśle monitorowany przez lekarzy i wciąż jest podłączony do sztucznego płuco-serca, które wspomaga jego nowy organ.

– Albo śmierć, albo ten przeszczep. Chcę żyć. Wiem, że to dość osobliwy przypadek, ale to była moja ostatnia szansa – mówił mieszkaniec Maryland na dzień przed operacją.

Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł wstać z łóżka, gdy wyzdrowieję – powiedział Bennett, który przez ostatnie kilka miesięcy był przykuty do łóżka i podłączony do maszyny, która utrzymywała go przy życiu.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dała zielone światło dla operacji w ostatni dzień minionego roku.

Dalsza część artykułu: https://pulsmedycyny.pl/czlowiek-z-sercem-genetycznie-modyfikowanej-swini-udana-operacja-w-usa-1138274