Sukcesy biomedycyny

Problemy zdrowotne jakie rozwiązano dzięki doświadczeniom na zwierzętach.

Dzięki badaniom wykonanym z użyciem zwierząt dokonano wielu przełomowych odkryć i opracowano wiele metod prewencyjnych i leczniczych oraz powszechnie stosowanych terapeutyków, co powoduje, że wiele groźnych niegdyś chorób jest obecnie odległym wspomnieniem.

Do najbardziej spektakularnych osiągnięć medycyny uzyskanych dzięki zwierzętom należą miedzy innymi: szczepionki, antybiotyki, anestetyki, insulina, transfuzje krwi, przeszczepy narządów, implanty, dializy, radioterapia i chemioterapia, nowoczesna diagnostyka CT i MRI, leki na astmę, nadciśnienie, choroby zwyrodnieniowe, HIV, antydepresanty, systemy podtrzymywania życia dla wcześniaków i wiele innych.

Jakich problemów wciąż nie rozwiązaliśmy, dlatego musimy kontynuować prace doświadczalne z użyciem zwierząt?

Pomimo tak ogromnego rozwoju nauk medycznych wciąż nie udało się opracować metod leczniczych na wiele schorzeń nękających ludzkość i zwierzęta. Wciąż poszukujemy skutecznych metod do walki z bólem, nowotworami czy takimi chorobami jak Alzhaimer lub niektóre choroby zakaźne i choroby genetyczne. Są to wciąż aktualne i ogromne wyzwania dla nauk biomedycznych. Chyba największym z problemów, z jakimi mierzy się nowoczesna medycyna to choroby cywilizacyjne – schorzenia, których powstawanie związane jest z rozmaitymi czynnikami środowiskowymi, ale przebieg i rokowanie często zależą od również od genotypu pacjenta. Schorzenia te bardzo często dotykają całego organizmu i wynikają z zaburzenia skomplikowanej równowagi pomiędzy poszczególnymi narządami i układami. Ich zrozumienie i wyznaczanie skutecznych ścieżek terapii wydaje się obecnie niemożliwe bez pomocy zwierząt doświadczalnych.

Opracowanie Monika Mikulska & Marta Gajewska